Hazineden Nefes Kredisi açıklaması kimlere verilecek? Nefes Kredisi başvurusu ne zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Kabine toplantısının ardında ‘müjde’ olarak açıkladığı ‘Nefes Kredisi’ ile ilgili gözler başvuru tarihlerine çevrildi. Hazineden Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda kamu ve özel bankaların desteği ile verilecek kredide düşük faiz imkanı sunulacak. İş dünyasının rahat bir nefes almasını sağlayacak kredi başvuruları ile ilgili detaylar araştırılıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı pandemide etkilenen şirketlere kullandırılacak nefes kredisinin detayları belli oldu. Peki, Nefes Kredisi kimlere verilecek? Nefes Kredisi başvurusu ne zaman? Nefes kredisi başvurusu nasıl yapılır? Esnafa Nefes Kredisi verilecek mi? Nefes Kredisi faiz oranı ne? İşte Nefes Kredisi şartları…

UYGULAMA TAKVİMİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, corona virüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla 2021 Nefes Kredisinin, 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2021 itibarı ile uygulamaya alınacağını açıkladı.

NEFES KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen nefes kredisi, kobilere düşük faizli kredi imkanı sağlıyor. Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve DenizBank arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredidir.

NEFES KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?

Nefes kredisi 6 ay ödemesiz olup ilk taksitler 2022’de başlayacak Kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon lira altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yasayan; Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkânı sağlanacak.

2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan işletmelere azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve Oda / Borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.

NEFES KREDİSİ FAİZ ORANI ?

Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen nefes kredisi işletmelere düşük faizli kredi imkânı sunuyor. Nefes Kredisi yıllık faiz oranı yüzde 17.5 olacak. Kredi Garanti Fonu (KGF) garantisi ile verilecek.

NEFES KREDİSİ BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Hazine ve Maliye Bakanlığı pandemide etkilenen şirketlere kullandırılacak nefes kredisinin ayrıntılarını açıkladı. Uygulama 1 Haziran’da devreye girecek.